Ad en Luuk Traa zetten nog een laatste keer de deuren van hun klompenfabriek in Liempde open op zaterdag 29 juni. Dan wordt tevens het laatste paar dat in Liempde is gemaakt verloot.
Ad en Luuk Traa zetten nog een laatste keer de deuren van hun klompenfabriek in Liempde open op zaterdag 29 juni. Dan wordt tevens het laatste paar dat in Liempde is gemaakt verloot. Foto: Nina Crebas Fotografie.

Na laatste open dag sluit familie Traa haar klompenfabriek in Liempde

Economie

Waar het ene hoofdstuk sluit, begint elders weer een nieuwe. Met die gedachte zetten vader en zoon Ad en Luuk Traa zaterdag 29 juni nog eenmaal de deuren open van de klompenfabriek aan de Kapelstraat in Liempde. 

Na bijna een eeuw klompen maken, gaat de fabriek van de familie Traa weg uit Liempde. Daarmee komt er een einde aan het roemruchte ambacht waar het dorp jarenlang bekend om stond. Zoon Luuk, vierde generatie klompenmaker, gaat verder op de nieuwe locatie aan de Van Salmstraat op bedrijventerrein Ladonk. Niet in Liempde dus, maar in Boxtel. 

De familie Traa is overigens nog lang niet klaar met de klomp. Er staat zelfs een uitbreiding op de rol in de komende jaren. Door samenwerkingen met andere klompenmakers in binnen- en buitenland is de Liempdse onderneming de afgelopen jaren gegroeid. ,,De fabriek in Liempde paste niet meer in ons toekomstplan en daarom moeten we met pijn in ons hart dit deel van ons bedrijf loslaten”, aldus Luuk.

TE KOOP

Tijdens de open dag op 29 juni kunnen geïnteresseerden tussen 10.00 en 15.00 uur nog een keer komen kijken hoe het klompenmakersvak in zijn werk gaat. De werkplaats is open en de machines draaien nog een laatste ronde mee. Er zijn rondleidingen en demonstraties, onder meer over hoe het houten schoeisel met de hand wordt geschilderd. Voor de kinderen zijn er spelletjes, uiteraard met klompen. Er is tevens een fotohokje waar iedereen zich kan laten vastleggen met een levensgrote klomp.

Wie altijd al eens zelf klompen wilde maken, kan de machines uit de fabriek aan de Kapelstraat aanschaffen. De hele inboedel staat namelijk te koop.  

LAATSTE PAAR

Het bedrijf houdt de open dag tijdens de Dag van de Nederlandse klomp, die elk jaar plaatsvindt op de laatste zaterdag van juni. De familie Traa heeft als afscheid bedacht om nog een serie klompen te fabriceren onder het motto: de laatste uit Liempde. Iedereen die een paar houten schoenen heeft besteld, kan deze tijdens de open dag afhalen. 

Er wordt tevens een speciaal paar klompen verloot voor het goede doel. Wie daar kans op wil maken, kan voor 10 euro een lot kopen via www.traaklompen.nl. ,,Er is nu al voor meer dan duizend euro verkocht. Dat gaat allemaal naar het Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis dat is gespecialiseerd in het behandelen van kanker en doet onderzoek naar de genezing ervan”, legt Luuk uit.

Burgemeester Ronald van Meygaarden verricht 29 juni om 15.00 uur de loting. Naast het laatste paar klompen, zijn er nog meer prijzen te winnen. Loten kunnen overigens ook op de dag zelf nog gekocht worden.

EVEN SLIKKEN

Als de open dag ten einde is, sluit de deur van de fabriek in Liempde voorgoed. Luuk: ,,Natuurlijk doet dat zeer, maar ik heb het al een plekje kunnen geven. Mijn vader zegt wel dat hij er vrede mee heeft, maar als het moment de 29e daar is, zal het zeker voor hem wel even slikken zijn. Het was zijn hele leven zijn domein.”

Ad en zijn zoon Luuk Traa in het hok waar de klompen liggen te drogen. De fabriek aan de Kapelstraat in Liempde gaat eind juni definitief dicht. Productie en verkoop gaat naar Boxtel.
Ad en Luuk Traa zetten nog een laatste keer de deuren van hun klompenfabriek in Liempde open op zaterdag 29 juni. Dan wordt tevens het laatste paar dat in Liempde is gemaakt verloot.
Ad en Luuk Traa zetten nog een laatste keer de deuren van hun klompenfabriek in Liempde open op zaterdag 29 juni. Dan wordt tevens het laatste paar dat in Liempde is gemaakt verloot.

BC-app: download nu gratis! Inclusief agenda vol activiteiten en uitjes

Klik op deze link voor Android

Klink op deze link voor Apple/iOS
Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Rens van den Elsen

Heeft u een tip over dit onderwerp? Mail naar Redacteur: rens.vandenelsen@brabantscentrum.nl

Woordzoeker

Ook in deze categorie

Logo
Vlnr: Luuk Traa en zijn vader Ad spelen samen met broers en zoons Jelle en Stef en neef Sten de klompendans tijdens de laatste open dag van Klompenfabriek Traa.
Grote belangstelling voor afscheid van Liempdse klompenfabriek Traa 1 jul 2024, 13:00
Logo
Secretaris Tessa de Jong en voorzitter Cor Saris van Ondernemersvereniging Liempde in het hart van het dorp.
OVL zoekt vernieuwing bij jonge ondernemers 30 jun 2024, 11:30
Ad en Luuk Traa zetten nog een laatste keer de deuren van hun klompenfabriek in Liempde open op zaterdag 29 juni. Dan wordt tevens het laatste paar dat in Liempde is gemaakt verloot.
Na laatste open dag sluit familie Traa haar klompenfabriek in Liempde 22 jun 2024, 09:00
Logo
Waldo Kuijpers (rechts) in gesprek met Marjolein van Hoeckel, wethouder Mariëlle van Alphen en Joris van Os bij de start van Koop Lokaal. Die actie kon het tij niet keren.
Spar in Esch sluit: verdriet, maar ook begrip 30 mei 2024, 16:45
Logo
De gemeente Boxtel werkt aan een nieuwe visie op de lokale economie en hoe deze te ondersteunen.
'Boxtels ondernemersklimaat heeft weinig kleur op wangen' 25 mei 2024, 08:00
De ASML-campus in Veldhoven.
Balans: 'Uitbreiding ASML biedt kansen voor Boxtel' 30 apr 2024, 10:26
Kwikstart vindt deze keer plaats bij activiteitenboerderij 't Dommeltje.
Jongeren maken kennis met werk op WSD Kwikfest 7 apr 2024, 11:00
Logo
Gèrard Verdonk (links) en Lizzy Vos werken op de productieafdelingen van WSD. Ze zijn ontzettend blij met het vernieuwde pand. Directeur Marc Christiaens (werk en ontwikkeling) sluit zich daar helemaal bij aan.
Werk en ontmoeten komen samen om vernieuwd gebouw WSD 6 apr 2024, 11:00