
Scootmobiel delen: ook Boxtel wil het invoeren
BoxtelEen scootmobiel via de Wmo? Het kan zijn dat die in de toekomst gedeeld zal worden tussen meerdere mensen. Steeds meer gemeenten werken met deelscootmobielen, ook Boxtel wil daarop aansluiten. Deels uit kostenoverwegingen, maar besparen is niet een doel op zich, weten leveranciers.
Geldrop-Mierlo, Kaatsheuvel, Vlaardingen, Deventer en nog veel meer plaatsen: overal in Nederland starten pilots volgens het deelconcept. Ook Boxtel hoopt dat de deelscootmobielen de jaarlijkse kosten met 40 duizend euro kunnen terugdringen.
Maar het draait niet alleen om de centen, weet Marieke de Roo van Medipoint. Dat bedrijf levert Wmo-hulpmiddelen aan zo’n beetje de helft van de Nederlandse gemeenten, waaronder Boxtel. De Roo: ,,Overal speelt bijvoorbeeld stallingsproblematiek. Niet elke bewoner van een woonzorgcomplex heeft genoeg bergingsruimte.”
DUBBELE VERGRIJZING
De Roo wijst ook op nieuwe wetgeving: verhuurders moeten obstakels op galerijen en algemene ruimtes sinds medio 2024 verwijderen. De VNG adviseerde recent nog dat woningcorporaties en gemeenten samen moeten kijken naar bijvoorbeeld stallingsruimte voor scootmobielen.
,,In zijn algemeenheid verwachten we een toekomst met steeds meer deelmobiliteit. OV-fietsen en deelauto’s zijn er al volop”, aldus De Roo. Zo moet dat idee ook groeien bij de invalidevoertuigen, vervolgt zij: ,,Maar uitgangspunt is wel dat mensen mobiel blijven, ook als ze het hulpmiddel daarvoor zullen delen.”
EFTELING
Jeroen van Beurden is directeur van het bedrijf Deelscootmobiel.nl uit Drunen, dat zich richt op de Wmo. Er hangen wel andere kwaliteitseisen vast aan de vehikels op het moment dat er meerdere gebruikers zijn, benadrukt hij. Bovendien willen gedeelde voertuigen wel eens ‘kwijt’ raken. Van Beurden: ,,We leverden met ons zusterbedrijf scootmobielen aan partijen als de Efteling. Daar raakte wel eens een wagentje zoek, waarna we een track & trace-systeem installeerden. Naar aanleiding van de ervaringen die we opdeden, zijn we met deze onderneming begonnen.”
FORSE STIJGING
Het bedrijf is officieel gestart in 2021 en een van de weinige partijen in Nederland die zich op deze specifieke tak van ‘sport’ voor de Wmo toelegt. Van Beurden: ,,We hebben in Nederland te maken met een dubbele vergrijzing. De groep 65-plussers wordt niet alleen groter, maar mensen worden ook ouder. Daardoor stijgt het aantal gebruikers fors.”
Onafhankelijke bronnen voor de groei in Nederland, zijn er niet. Op basis van eigen marktanalyses denken leveranciers dat de hoeveelheid invalidekarren in 2030 verdubbelt naar 600 duizend.
Daarnaast groeien de wachtlijsten voor scootmobielen. In Maassluis, Vlaardingen en Schiedam duurde het bijvoorbeeld twee jaar voor bewoners het hulpmiddel ontvingen. Volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten verdween de wachtlijst binnen enkele weken na invoering van de deelproef.
CADEAUBONNEN
Het Boxtelse college van B en W wil in de toekomst de deelscootmobielen ‘op een toegankelijke en flexibele manier’ beschikbaar stellen aan inwoners die er behoefte aan hebben. De Roo is ook met de gemeente in gesprek daarover.
Of alle gebruikers in Boxtel van de ene op de andere dag hun wagentje in moeten leveren om een nieuwe te gaan delen? De Roo van Medipoint: ,,Nee, nee, zo’n vaart zal het niet gaan lopen. Dat gebeurt altijd zorgvuldig. Er moet eerst een project worden gestart, kleinschalig. Betrokkenen worden daar tijdig en goed over geïnformeerd.”
B en W willen inwoners met een ‘eigen’ scootmobiel verleiden om over te stappen door cadeaubonnen uit te delen. De gemeenteraad moet nog instemmen met het voorstel tijdens de raadsvergaderingen op 1 én 3 juli.
20,5 MILJARD EURO
Gemeenten worstelen met de kosten voor de Wmo, die fors oplopen: dit jaar naar verwachting naar 20,5 miljard euro, twee miljard meer dan het jaar ervoor. Boxtel besteedde vorig jaar in totaal 10,7 miljoen euro aan de Wmo; een jaar eerder was dat nog 9,1 miljoen. Dus wordt gekeken waar de broekriem kan worden aangehaald.
BC-app: download nu gratis! Inclusief agenda vol activiteiten en uitjes
Klik op deze link voor AndroidKlink op deze link voor Apple/iOS







