
'SJEF VAN DE LAAR' KEERDE AL 6 TON UIT
‘Boxtel warm maken voor eigen Knarrenhof’
Stichting Sjef van de Laar heeft sinds de oprichting in 1993 tientallen lokale ouderenprojecten ondersteund en ruim 600.000 euro uitgekeerd. Onlangs werd afscheid genomen van bestuursleden Coby Spuls en Martien van Beurden, die bij hun vertrek een vurige toekomstwens hebben geformuleerd: een Knarrenhof in Boxtel.
Marc Cleutjens
Een Knarrenhof - de naam is een knipoog naar de term ‘krasse knarren’ die Kees van Kooten en Wim de Bie aan het Nederlands woordenboek toevoegden - is een woonvorm waarin ouderen levensbestendig in een hofje wonen. ,,Het idee is dat jonge ouderen en oudere jongeren elkaar helpen en zo lang mogelijk zelfstandig wonen”, legt Spuls uit. ,,We hebben meerdere Knarrenhofjes in Nederland bezocht en mooie voorbeelden gezien in Uden en Gouda.”
Van Beurden vult aan: ,,We hebben gesprekken gevoerd met de gemeente Boxtel. Belangrijk is dat een andere partij zo’n hofje ontwikkelt, bijvoorbeeld een woonstichting. Wij bouwen geen huizen, maar kunnen ons wel richten op duurzame en permanente ondersteuning van bewoners.”
OUDERENWONINGEN
Spuls werd bestuurslid van de Stichting Sjef van de Laar toen ze zich in 1995 in Liempde vestigde. Van Beurden trad toe in 2007, maar was daarvoor wel als adviseur actief. De stichting ontleent haar middelen aan een verkooptransactie waarbij ouderenwoningen aan de Annastraat en de Van Hornstraat werden overgedragen aan de toenmalige woonstichting Sint-Joseph, nu Joost.
Gerard Daandels, van 1987 tot 1992 burgemeester in Liempde, hanteert de voorzittershamer sinds de oprichting. In die periode ontstond de Stichting Centra Ouderenzorg Boxtel Esch Liempde, een voorloper van Zorggroep Elde Maasduinen.
,,Na zoveel jaren is het tijd om plaats te maken voor jongere bestuursleden”, vindt Van Beurden. ,,Als er ooit een Knarrenhof in Boxtel komt, wil ik me daar wel voor blijven inzetten”, vult Spuls aan. ,,En ja, ik zou er ook graag wonen.”
SIMEONSHOF
Stichting Sjef van de Laar zag het levenslicht in 1993, kort na het plotseling overlijden van de beleidsmedewerker die in 1957 mee aan de wieg had gestaan van bejaardenhuis Simeonshof. ,,Als ambtenaar had Sjef een heldere kijk op de toekomst van de lokale ouderenzorg”, vertelt Van Beurden. ,,In 1988 schreef hij een visie waarin centraal stond dat ouderenvoorzieningen in Boxtel voor iedereen toegankelijk moesten zijn.”
Die visie lag ten grondslag aan de bouw van een ouderenzorgcomplex, dat naast Simeonshof ook Ten Brueckelen en Smalwaterhof omvat. ,,De voorzieningen in het complex waren bedoeld voor alle ouderen die er woonden, maar ook voor wijkbewoners.” Van Beurden betreurt dat juist nu gediscussieerd wordt over het beperken van de inpandige toegankelijkheid van de drie wooncomplexen. ,,Dit druist in tegen de openheid die Sjef voor ogen had.”
TUINEN EN TAXI’S
Stichting Sjef van de Laar heeft sinds de oprichting tientallen projecten voor ouderen ondersteund. Als eerste werd in het vernieuwde Simeonshof een recreatieruimte gerealiseerd, die ook bedoeld was voor de bewoners van het naastgelegen Ten Brueckelen. Later werd bijgedragen aan beweegtuinen en werden duofietsen aangeschaft. Voor Het Langenlindenhuis (voorheen Lindenlust - red.) financierde de stichting een BeleefTV. Dat is een interactieve digitale tafel die mensen met dementie activeert en stimuleert met muziek, spelletjes en herinneringen.
In de huiskamer van Hoogheem staat een keuken die met een bijdrage van de stichting kon worden aangeschaft. Daarnaast werd hospice Acacia ondersteund en een vlonder aangelegd in de Dommeltuin van verpleeghuis Liduina. ,,Trots zijn we op de aanschaf van drie seniorentaxi’s”, glundert Spuls. ,,Elke keer als ik ze zie rijden, ben ik trots dat onze stichting dit mogelijk heeft gemaakt.”
PLANNEN INDIENEN
Inwoners met initiatieven die ten goede komen aan lokale ouderenvoorzieningen en niet door de overheid worden gefinancierd, kunnen een beroep doen op de Stichting Sjef van de Laar en een mail sturen naar secretaris Wim Paridaans: w.paridaans@gmail.com.

BC-app: download nu gratis! Inclusief agenda vol activiteiten en uitjes
Klik op deze link voor AndroidKlink op deze link voor Apple/iOS