EREPENNING VOOR SPAANSE ZUSTERS SIMEONSHOF

Boxtels eerbetoon aan Obreras de la Cruz

© 2008 - Brabants Centrum

OP DE FOTO: Bisschop Antoon Hurkmans in gesprek met de directrice van de Obreras de la Cruz, zuster Consuela. De Spaanse zuster die leiding geeft aan het lekeninstituut, kwam speciaal vanwege het gouden jubileum in Boxtel naar Nederland. (Foto: Albert Stolwijk).

DOOR MARC CLEUTJENS

Niet alleen de bewoners van woonzorgcentrum Simeonshof moeten dankbaar zijn voor het werk dat de Obreras de la Cruz de voorbije vijftig jaar hebben verricht. Heel Boxtel is trots op de rol die de zogenaamde Spaanse zusters hebben vervuld in de samenleving. En daarom reikte burgemeester Frank van Beers maandag 29 september in het nieuwe Simeonshof vier zilveren erepenningen van verdienste uit. ,,We willen jullie bedanken voor wat jullie gedaan hebben en nog steeds doen", sprak Van Beers.

Na besloten festiviteiten, een bezoek aan oertijdmuseum De Groene Poort en vieringen in zowel de Heilig Hartkerk als de Sint-Petruskerk met gilde-eer, stonden de vier laatste Obreras de la Cruz die in Boxtel wonen maandag officieel stil bij hun vijftigjarig jubileum in Boxtel. Marie-José Spijkers, Anne-Marie Oonincx, Felisa García en Anita Collado vormden het middelpunt van een eucharistieviering in Simeonshof, op de plek waar in 1958 de eerste zes Spaanse zusters aan de slag gingen in het toenmalige bejaardenhuis.

Het werd een bijzondere viering, niet alleen omdat monseigneur Antoon Hurkmans, de bisschop van 's-Hertogenbosch, optrad als voorganger. Onder de aanwezigen in Simeonshof waren ook zuster Antoñita, die in 1958 op 21-jarige leeftijd naar Boxtel kwam en met de andere Spaanse zusters als het ware kwartier maakte. Ook de directrice van het in Valencia gevestigde lekeninstituut, zuster Consuela, was voor deze gelegenheid overgekomen uit Spanje.

ONTBERINGEN
Burgemeester Van Beers haalde in zijn feestrede herinneringen op aan de 'ontberingen' die de Obreras de la Cruz in de eerste jaren meemaakten in Simeonshof. Want waar de medewerkers om vijf uur de deur achter zich dicht trokken, stonden de Spaanse zusters dag en nacht, zeven dagen per week paraat. ,,Ik hoorde van Marie-José Spijkers dat ze soms 's nachts naar het stookhok moest om de kachel met een brandende krant aan de praat te krijgen." Van Beers repte ook over de soms curieuze kennismaking van de Spaanse zusters met Nederland. ,,Ze moesten leren fietsen, ons voedsel leren eten en de taal gaan spreken. Dat viel niet altijd mee."

Volgens de burgemeester slaagde deken Ignatius Broekman er medio jaren vijftig in om een betaalbaar bejaardenhuis te bouwen, mede dankzij de inzet van zusters. Omdat er in Nederland onvoldoende aanwas was bij de diverse orden en gemeenschappen, zocht Broekman over de grens en kwam hij bij toeval in Spanje terecht. ,,En zo werd het opzetten van Simeonshof betaalbaar, in een tijd dat nog niemand van arbo-wetgeving had gehoord en er dag en nacht keihard gewerkt moest worden." Van Beers speldde de vier zusters de zilveren erepenning van verdienste op. ,,Daarmee bedankt heel Boxtel jullie voor het werk in Simeonshof en in onze samenleving. dat doen we graag met meer dan de bekende bos bloemen."

MARIALIED
Marie-José Spijkers stelde dat zij, net als haar medezusters Oonincx, García en Collado, sprakeloos was. Ze dankte bisschop Hurkmans voor zijn bijhdrage aan de eucharistieviering, waarvan de vier Obreras de la Cruz intens genoten hadden. Ook richtte ze zich naar de bewoners van Simeonshof, die vrijdag tijdens het kienen geld inzamelden voor het missieproject van de Spaanse zusters in Bolivia. Namens de bewoners bood mevrouw Timmermans met locatiedirecteur Jan Brands van het woonzorgcentrum een cheque van 700 euro aan voor het missieproject, dat zich vooral richt op schoolkinderen. ,,Wat zijn jullie allemaal toch geweldig", sprak Spijkers. ,,Ik word er stil van en stop nu met praten voordat er traantjes komen."

Bisschop Hurkmans riep de Obreras de la Cruz en andere aanwezigen tijdens de eucharistieviering op van alle dagen te genieten en de sleur van alledag te doorbreken. ,,Dat kan door de dag in tweeën te knippen, bijvoorbeeld door eens een wandelingetje te maken of een tientje van de rozenkrans te bidden." Hurkmans sprak de hoop uit dat het charisma van de Obreras de la Cruz zal uitstralen over anderen. ,,Als jullie erin slagen het charisma door te geven, voelen we ons nog meer met elkaar verbonden."

Tijdens de eucharistieviering werd geheel in stijl een Spaans Marialied gezongen. Dat viel in goede aarde bij de Obreras de la Cruz, hun vertegenwoordigers uit Spanje en de andere aanwezigen in de viering. Een enkeling achter in de zaal pinkte tijdens het lied een traantje weg.

© 2008 - Brabants Centrum

OP DE FOTO: Burgemeester Frank van Beers reikt de zilveren erepenningen van de gemeente Boxtel uit aan de vier lekenzusters van de Obreras de la Cruz. Van links naar rechts Felisa García, Anne-Marie Oonincx, Marie-José Spijkers en Anita Collado. (Foto: Albert Stolwijk).




2 oktober

Print deze pagina

Terug