![]() |
MATIGE OPKOMST BIJ JEUGDDEBAT HAAREN Jongeren willen graag in eigen dorp wonen
OP DE FOTO: Marijke van de Sande (midden) uit Esch voert het woord tijdens het jongerendebat in de raadzaal van het Haarense gemeentehuis. Haar dorpsgenoot Steef van Lokven lusitert aandachtig mee. Links acteur Bart de Rijk uit Helvoirt, die donderdagavond dienst deed als voorzitter en discussieleider. (Foto: Albert Stolwijk). DOOR STEFAN LATIJNHOUWERS Jongeren in de gemeente Haaren willen graag in hun eigen dorp blijven wonen, maar dan moeten er volgens hun wel wat zaken veranderen. Dat was een van de uitkomsten van het matig bezochte jongerendebat dat donderdag 24 april plaatsvond in het gemeentehuis in het dorp Haaren. Volgens de bijna twintig jongeren, waarvan een aantal van de organisatie, moet er meer gebouwd worden in de gemeente voor de jeugd en zouden de busverbindingen verbeterd moeten worden. ,,Dan is de noodzaak om op kamers te gaan veel minder groot." Het initiatief voor de themabijeenkomst met de titel 'Mijn dorp is cool (of niet)' kwam van de gemeenteraad. Enkele raadsleden hebben de afgelopen maanden met leden van het jongerenpanel, waarin leden zitting hebben uit alle Haarense dorpen waaronder Esch, de bijeenkomst voorbereid. De organisatie hoopte vooraf op een grote opkomst en mikte daarbij op de doelgroep van ongeveer 1.500 jongeren tussen de 16 en 25 jaar, die men onder meer wilde bereiken door in alle dorpen posters op te hangen, flyers uit te delen en leeftijdsgenoten via msn aan te sporen om naar het debat te komen. Het resultaat van alle inspanningen viel uiteindelijk door de slechte opkomst zwaar tegen. Al snel werd duidelijk dat de organisatie het ludieke idee om te debatteren volgens een soort Ren je Rot-systeem met een ja-vak, een nee-vak en een twijfel-vak moest laten varen. De grote hal in het gemeentehuis bleef door de geringe belangstelling leeg omdat gekozen werd voor de raadzaal als locatie voor het debat. ,,De opkomst is echt heel slecht. Jammer, want ik had toch meer jongeren verwacht", liet Marijke van de Sande (16) uit Esch voorafgaand aan de discussie weten. ,,Ik wist al wel dat er weinig jongeren uit Esch zouden komen. De meesten vinden de gemeente maar oudbollig." Dorpsgenoot Steef van Lokven (15) was ook teleurgesteld. ,,Het blijkt gewoon heel moeilijk te zijn om jongeren enthousiast te maken voor een bijeenkomst als deze in het gemeentehuis."
SPORTCOMPLEXMet name Marijke liet zich tijdens het debat niet onbetuigd, net als de andere jongeren die voor één keer plaats mochten nemen op de zetels van de gemeenteraadsleden. Acteur Bart de Rijk uit Helvoirt was de gespreksleider die de jongeren op vaak hilarische en komische wijze confronteerde met de stellingen 'alle sportvelden moeten op één centraal complex in de gemeente', 'ouderen zeuren te veel met carnaval', 'de gemeente Haaren heeft een treinstation nodig' en 'in ieder dorp moet een flat gebouwd worden'. Marijke gaf aan dat ze niet veel heil zag in de eerste stelling over de sportvelden. ,,Ik vind het goed zoals het nu is, dus dat de sportvelden verspreid over de dorpen liggen. Ik zie het niet zitten om steeds naar een centraal complex in bijvoorbeeld Haaren te fietsen. Ik ben lid van de korfbalvereniging Tovido, waarvan de teams spelen op voetbalvelden, maar dat is prima. Tovido heeft het in financieel opzicht moeilijk, in dat verband zou het misschien wel voordelen bieden als er sprake was van samenwerking tussen de verenigingen uit de verschillende dorpen." De stellingen over de huisvesting van jongeren en over het openbaar vervoer leverden de meeste gespreksstof op, al werd al gauw duidelijk dat een treinstation een brug te ver is voor een kleine gemeente als Haaren. ,,De bussen zouden vaker moeten rijden. Ik kan vanuit Biezenmortel weliswaar met de bus naar Oisterwijk, 's-Hertogenbosch en Tilburg, maar helaas niet vaak genoeg. De vertrektijden zijn bovendien ongelukkig", merkte Boy Scholtze op, die steun kreeg van andere jongeren. ,,Als de busverbindingen beter zijn, gaan we niet zo snel op kamers", zei een andere deelnemer aan het debat."
FLATDe jongeren gaven aan geen moeite te hebben om in een flat te wonen. ,,Als je jongeren wilt behouden, moet je woningen voor ze bouwen", liet Marthe van Ingen uit Haaren weten. Een andere deelnemer gaf aan dat de prijzen van de woningen vaak veel te hoog zijn. ,,Op kamers wonen is goedkoper, maar ik woon liever in een flat hier in Haaren dan in een andere plaats." Enkele raadsleden op de publieke tribune benadrukten dat de weerstand van omwonenden groot kan zijn als het dorpse karakter aangetast wordt met een flat. ,,Het hoeven ook geen heel hoge gebouwen te zijn, een appartementencomplex van twee tot drie bouwlagen zou ook al prima zijn", aldus Boy Scholtze. De conclusie van de discussie over de huisvesting was dat veel van de aanwezige jongeren het liefst in appartementen of studio's zouden willen wonen en dan het liefst in hun eigen dorp. Na afloop liet Marijke uit Esch weten dat ze een goed gevoel had overgehouden aan het jongerendebat. ,,Ik had niet verwacht dat ik het zo leuk zou vinden. Steef en ik hadden vanavond eigenlijk ook een repetitie van de fanfare Sint-Willibrordus in Esch, maar die hebben we laten schieten. Vooraf dachten we dat we het debat na een uur of zo wel gezien zouden hebben, maar het was zo boeiend dat we toch maar zijn gebleven."
|
29 april 2008
|