BURGEMEESTER VAN BEERS: 'BOXTEL REAGEERT RUSTIG'

'Fitna is slechts een opeenstapeling
van ellende'

DOOR MARC CLEUTJENS

Tweede Kamerlid Geert Wilders beoogt met zijn omstreden film Fitna de Nederlandse samenleving te ontwrichten. Dat stelt burgemeester Frank van Beers van Boxtel in een reactie op de publicatie van de film, donderdag 27 maart. Van Beers werd donderdagavond door de politie geïnformeerd en vernam dat het in Boxtel rustig was én bleef. ,,Ik had niet anders verwacht omdat de film niets nieuws laat zien."

Niet alleen de uren na de presentatie van Fitna hield de politie ook in Boxtel een oogje in het zeil. Daags nadat Wilders de film via internet had geopenbaard, onderhield de politie contacten met het onderwijs. Ook de jongerenwerkers van DELTA Stichting Welzijn Boxtel waren volgens burgemeester Van Beers goed voorbereid en stonden in contact met allochtone jongeren.

Van Beers zegt in een reactie op de publicatie van de film dat hij geen enkele aanleiding had om te veronderstellen dat het in Boxtel onrustig zou worden. ,,Ik heb er geen enkele reden voor omdat we in Boxtel tamelijk goed met elkaar omgaan en vreedzaam samenleven. Bovendien heb ik recentelijk gesproken met de mensen van de Turkse en de Marokkaanse moskee. Daar hangt een hele fijne sfeer waar mensen slechts komen om te bidden. En het is niet correct om deze groep mensen het recht op bidden te ontnemen."

OPEENSTAPELING
De burgemeester zag de eerste beelden van Fitna net als veel andere Nederlanders al op donderdagavond, op internet en flarden tijdens actualiteitenrubrieken. ,,Het was niet prettig om de beelden te zien. Het is een opeenstapeling van ellende die Wilders de kijkers voorschotelt. De beelden zijn verschrikkelijk, maar niet nieuw. Ze circuleren al jaren op internet. Toch kunnen ze mensen kwetsen of uit hun evenwicht brengen. Daarom is het goed om op alles voorbereid te zijn."

Van Beers vermoedt dat Fitna net niet 'over the top' is en daarom – zeker niet op voorhand – verboden had moeten worden. ,,Door een film te verbieden maak je hem nóg interessanter. Ik heb altijd gezegd dat die film er gewoon moet komen. Als na publicatie blijkt dat wordt aangezet tot haat, is er het strafrecht en kan Wilders aangeklaagd worden en is het aan de rechter om een oordeel te vellen."

Van Beers vervolgt: ,,In wezen ben ik blij dat de film er eindelijk is omdat nu een groot stuk angst en onzekerheid wordt weggenomen." Hij geeft aan dat het juridisch gezien lastig zal zijn om stappen te ondernemen tegen Wilders. ,,Moreel gezien denk ik wel dat grenzen worden overschreden als je er als samenleving naar streeft om met elkaar in verdraagzaamheid samen te leven. Het is gewoon niet prettig om naar de beelden te kijken, maar wat is de nieuwswaarde? We weten dat er in extremistische kringen ellendige dingen gebeuren."

SMAAK VAN BOXTEL
De burgemeester vindt dat Wilders de samenleving ten onrechte onder grote druk heeft gezet. ,,Dat past niet in een democratie, waar juist in de Tweede Kamer gedebatteerd moet worden en het niet gepast is om extremen bij elkaar te voegen en slechts een deel van de werkelijkheid zo extreem uit te vergroten. Die aanpak leidt juist af van het debat." Van Beers geeft aan dat in Boxtel tal van initiatieven zijn genomen om tot debat en discussie te komen. ,,Neem nu het kookproject De Smaak van Boxtel waarbij mensen met elkaar gaan koken en kletsen. Zo'n project heeft veel meer waarde dan een film met zoveel ellende laten zien."

De politie hield de voorbije dagen extra toezicht, maar constateerde in Boxtel geen opvallende gebeurtenissen die in verband konden worden gebracht met de verschijning van Fitna. ,,Het is heel erg rustig gebleven en dat stemt iedereen tevreden", aldus burgemeester Van Beers. ,,Op grond van mijn contacten met de Turkse en Marokkaanse mensen had ik niet anders verwacht."




3 april 2008

Print deze pagina

Terug