GEMEENTE EN PROVINCIE SLUITEN OVEREENKOMST
Bouwimpasse Haaren voorgoed
verleden tijd

OP DE FOTO: Zicht op de uitbreidingslocatie Reigerskant in Esch, die voorlopig nog niet ontwikkeld gaat worden, maar op termijn in beeld komt voor woningbouw. De totale plancapaciteit van het gebied is 65 woningen. (Foto: Albert Stolwijk).
DOOR STEFAN LATIJNHOUWERS
Een hartenwens van het college van B. en W. en de gemeenteraad van Haaren is na vele jaren uitgekomen. Tot 2020 mogen 650 woningen worden gebouwd. De gemeente kan volop aan de slag met woningbouwplannen voor de verschillende dorpen; ook in het gebied Venakkers en, in een later stadium, in de uitbreidingslocatie Reigerskant in Esch. Dat is de uitkomst van een overeenkomst tussen de gemeente en de provincie.
De gemeente Haaren kan dankzij de afspraken met de provincie werk gaan maken van alle noodzakelijke bouwplannen en het uitvoeren van het Masterplan Woningbouw. Wethouder Jan Brenninkmeijer van Ruimtelijke Ordening geeft aan dat de provincie tot dusverre nog geen expliciet oordeel had gegeven over het masterplan dat in mei vorig jaar door de raad werd vastgesteld. Hierin zijn zeven extra woningbouwlocaties opgenomen die ontwikkeld kunnen worden, waaronder de locatie Venakkers in Esch.
Om het aantal van 650 woningen te bouwen tot 2020 is volgens Brenninkmeijer meer capaciteit nodig, bijvoorbeeld omdat plannen vertraging oplopen. Daardoor mag 130 procent in procedure gebracht worden, een aantal van 850 woningen. Een grote meevaller is dat de gemeente niet alle soorten woningen hoeft mee te tellen bij het aantal van 650. Brenninkmeijer: ,,Huizen die vallen onder de ruimte voor ruimte-regeling, herontwikkeling van de complexen Prisma in Biezenmortel en Haarendael in Haaren, zorgwoningen – waaronder ook de achttien zorgappartementen die gebouwd worden aan de Weiakker in Esch – en goedkope koopwoningen tot 170.000 euro worden niet meegeteld en komen bovenop het aantal van 650 woningen. Dan praat je toch over een paar honderd huizen.”
Brenninkmeijer toonde zich vorige week uitermate tevreden met de overeenkomst, die er voor zorgt dat Haaren na vele jaren een inhaalslag kan gaan maken op het gebied van woningbouw. ,,De overeenkomst biedt mogelijkheden en is een extra stimulans om te bouwen voor de doelgroepen starters en senioren. Bovendien liggen de termijnen voor de ontwikkeling en uitvoering van bepaalde woningbouwplannen niet meer zo vast. Neem een uitbreidingslocatie als Reigerskant (65 woningen – red.) in Esch die nu nog niet in voorbereiding is en tot op heden niet voorkomt in de plannen tot 2015. Als de behoefte en de noodzaak bestaat om die locatie eerder te ontwikkelen kan het best zijn dat dit project naar voren geschoven wordt.”
DOORBRAAK
Opmerkelijk is dat ook de uitbreidingslocatie Den Hoek in Helvoirt in aanmerking komt voor de bouw van ongeveer honderdvijftig woningen tot 2020. Volgens Brenninkmeijer heeft de provincie, met name in de persoon van gedeputeerde Paul Rüpp, ingezien dat het voor de gemeente Haaren van groot belang is om woningen te bouwen.
,,Rüpp, die echt zijn nek heeft uitgestoken in deze kwestie, heeft steeds aangegeven dat woningbouw mogelijk was als wij de noodzaak konden aantonen. Mede daarom is Den Hoek weer in beeld gekomen”, aldus wethouder Brenninkmeijer. ,,De overeenkomst moet vanavond, donderdag 28 februari, nog door de raad goedgekeurd worden. Morgen wordt de overeenkomst definitief bekrachtigd en samen met Rüpp ondertekend.”
De overeenkomst maakt een einde aan de jarenlange impasse op het gebied van woningbouw in Haaren. Tot dusverre hebben alle inspanningen volgens de politiek tot onvoldoende tastbare resultaten geleid. De gemeente Haaren kende de laatste jaren een aanhoudende stagnatie van de woningbouw, waardoor al jaren inwoners uit verschillende leeftijdscategorieën, maar met name jongeren wegtrekken uit de kernen. Niet voor niets staat woningbouw al vele jaren prominent op de politieke agenda en stonden de gemeenteraadsverkiezingen in de afgelopen jaren in het teken van dit thema.
Brenninkmeijer: ,,Met het akkoord dat we gesloten hebben geeft de provincie een duidelijk signaal dat ze de gemeente Haaren wil gaan helpen om onze woningbouwplannen te realiseren. Dit is niet zomaar een versoepeling, we praten over een regelrechte doorbraak. Eindelijk kunnen we echt aan de slag met de woningbouwplannen.”
NATUUR
De overeenkomst is volgens de Haarense wethouder in het belang van zowel de gemeente als de provincie omdat woningbouw hierin gekoppeld wordt aan de ontwikkeling van natuur- en landbouwgebieden. Brenninkmeijer: ,,Afgesproken is dat de gemeente Haaren 1,75 miljoen euro bijdraagt in het realiseren van reconstructiedoeleinden binnen onze gemeente. In eerste instantie wordt ingestoken op de natuurontwikkeling van het Helvoirts Broek. Mocht blijken dat deze ontwikkeling niet haalbaar is, dan kan het geld eventueel aangewend worden voor een ander natuurproject, zoals de ecologische verbindingszone langs de Essche Stroom.”
Duidelijk is dat het bouwen van woningen in de vier kernen van de gemeente Haaren door de overeenkomst met de provincie de komende jaren flink op gang gaat komen. In Esch gaat het behalve om de woningbouwprojecten in het gebied Venakkers (vijftien woningen) en de uitbreidingslocatie Reigerskant, om de bouw van achttien zorgappartementen aan de Weiakker, het realiseren van 44 starterswoningen bij en in het voormalige klooster Sancta Monica aan de Gestelseweg en woningen in het kader van het bouwprogramma Tweede Spoor van kleinschalige particuliere woningbouwinitiatieven.