JURY MONUMENTENPRIJS ROEMT AUTHENTIEKE STAAT PAND

Sigarenmagazijn Voets wint Sluitsteen

© 2006 - Brabants Centrum

OP DE FOTO: Wethouder Ger van den Oetelaar overhandigt de Boxtelse monumentenprijs Sluitsteen en een lijst met een oorkonde aan Dennis Melis, de vriend van eigenaar Yasmine Elfasi van sigarenmagazijn Voets. Melis nam de honneurs waar van zijn vriendin, die op het moment van de uitreiking gewoon aan het werk was in de sigarenwinkel. (Foto: Albert Stolwijk).

Sigarenmagazijn Voets in de Rechterstraat heeft zaterdag 8 september de Boxtelse monumentenprijs Sluitsteen in de wacht gesleept. Wethouder Ger van den Oetelaar reikte de prijs uit aan Dennis Melis, de vriend van eigenaar Yasmine Elfasi. De monumentencommissie had in totaal tien genomineerden geselecteerd. ,,Het pand waarin de sigarenwinkel huist is zowel van binnen als van buiten geheel authentiek en in originele staat bewaard gebleven”, zei jurylid Aebele Kluwer van de Boxtelse uitgeverij Aeneas over het winnende pand.

De monumentenprijs werd dit jaar uitgereikt aan de eigenaar van de mooiste winkelpui. De plaatselijke monumentencommissie had alle monumentale winkelpanden bekeken en kwam zo tot een groslijst van tien winkelpuien die in aanmerking kwamen voor de overwinning. Waar de winnaar de Sluitsteen ontving, een tweejaarlijkse prijs, kregen de negen andere genomineerden zaterdag een lijst met een oorkonde.

Voorzitter Bea Schoenmakers van de monumentencommissie liet in de raadzaal weten dat het bij de beoordeling van belang was dat achter de gevel van de winkelpanden nog steeds handel bedreven wordt en in de etalage koopwaar moet worden aangeboden. Banken, makelaarskantoren, uitzendbureaus, cafés en andere ondernemingen konden om die reden geen gooi doen naar de Sluitsteen.

BURGEMEESTER
Voorzitter Schoenmakers vertelde de aanwezigen dat het eigenlijk de bedoeling was dat burgemeester Frank van Beers de prijs zou uitreiken, maar dat die om privé-redenen het stokje over had moeten geven aan wethouder Van den Oetelaar. ,,Het is begrijpelijk dat de burgemeester hier niet kan zijn, maar jammer is het wel. In de anderhalf jaar dat hij hier nu in Boxtel actief is, hebben we elkaar nooit ontmoet. Het moet er toch maar een keer van komen. Misschien dat hij binnenkort een vergadering kan bijwonen”, zei Schoenmakers. Niet alle genomineerde winkeliers waren aanwezig of hadden een vertegenwoordiger gestuurd, maar daar had Schoenmakers begrip voor. ,,Op zaterdagochtend is het voor de winkeliers natuurlijk moeilijk om zich vrij te maken.”

De voorzitter van de monumentencommissie zei dat de commissie de Boxtelse bevolking warm wil maken voor de monumenten in de gemeente en dat daarom onder meer drie brochures vervaardigd zijn. ,,Onbekend maakt onbemind. Als men meer weet over monumenten en kennis hierover opbouwt, komt de aandacht vanzelf”, aldus Schoenmakers.

GENOMINEERDEN
Onder de tien genomineerden was het pand van slijterij Van Uden in de Kruisstraat. In de Rechterstraat ging het naast de sigarenwinkel om de panden van de Wereldwinkel, viswinkel Schilder en juwelier Jac. de Rooij. In de Stationsstraat waren de panden van de Mini Bazaar (voorheen Düthmann) en La Señora Dito voorgedragen voor de Sluitsteen. Hetzelfde gold voor het pand van bakkerij Van Griensven in de Breukelsestraat en dat van Waga (Baroniestraat) en de Kring Apotheek (Bosscheweg).

Om de genomineerde panden te beoordelen was een driekoppige jury op een zonnige zaterdagochtend op pad gegaan, waarvan behalve uitgever Kluwer de architecten Piet Snijders uit Boxtel en Pierre van der Geld uit Hilvarenbeek deel uitmaakten. Kluwer lichtte de werkwijze van de jury toe. ,,We hebben onder meer gelet op criteria als de oorspronkelijke gaafheid van de panden, de relatie tussen de pui en etalage en die van de pui en de winkelruimte en daarnaast ook op de entree. Belangrijk vonden we ook de integratie van de zonwering omdat die vaak afbreuk doet aan een monument en hoe men omgaat met reclame-uitingen op de gevels”, aldus Kluwer.

© 2006 - Brabants Centrum

OP DE FOTO: Eigenaar Yasmine Elfasi aan het werk in sigarenmagazijn Voets. (Foto: Albert Stolwijk)

,,Opvallend tijdens onze rondgang door Boxtel was hoe op sommige plaatsen reclameborden hinderlijk ver op straat geplaatst zijn, waardoor vervelende confrontaties tussen voetgangers en fietsers veroorzaakt worden. Wat meer terughoudendheid zou hier op zijn plaats zijn.” Kluwer wendde zich kort tot wethouder Van den Oetelaar met het verzoek of de gemeente Boxtel iets kan doen aan de in zijn ogen ongewenste situatie bij de viswinkel in de Rechterstraat. Kluwer: ,,De fietsenstalling die daar voor de winkel staat, is heel ongeschikt op die plek. Daar zou de gemeente eens naar moeten kijken.”

Uit het verhaal van de Boxtelse uitgever werd duidelijk dat de jury de genomineerde panden met een kritische blik bekeken had. Eigenlijk waren er alleen voor het pand van La Señora Dito louter positieve opmerkingen. ,,De eigenaar (Bernard Vekemans – red.) scoort heel hoog met dit pand”, zei jurylid Snijders, terwijl ook Kluwer heel enthousiast was over de uitstraling van de zaak in de Stationsstraat. ,,Het is een heel mooi pand. Met name ook omdat de onderkant en het bovenste gedeelte van de gevel weliswaar heel anders zijn, maar toch een fraai geheel vormen. Daarnaast is de kleur mooi gekozen, past de reclame goed in het geheel en is de staat van het onderhoud perfect.”

VERBAZING
Afgaande op die lovende woorden leek ondernemer Birgitte Dito La Señora Dito een belangrijke kandidaat voor de Sluitsteen, maar tot verbazing van sommige aanwezigen viel de keuze van de jury op de sigarenwinkel. Verbazing omdat Kluwer aanvankelijk vooral kritische kanttekeningen plaatste in zijn beschouwing over de zaak in de Rechterstraat die in de jaren twintig van de vorige eeuw gebouwd werd. ,,De staat van het onderhoud is matig. De kleur, vorm en de plaats van de zonwering is lelijk”, zei Kluwer onder meer over het pand. ,,Ik had nooit verwacht dat wij de prijs zouden winnen, want ik had eigenlijk niets positiefs gehoord”, bekende Dennis Melis na afloop van de bijeenkomst.

Pas toen wethouder Van den Oetelaar even later het juryrapport voorlas, bleek dat de jury wel degelijk enthousiast was over de uitstraling van de sigarenwinkel. ,,Eenstemmig en overduidelijk ging de voorkeur van de jury uit naar de winkel die, in zijn totale samenhang van eenheid met de gevel, met de etalage en het interieur van de winkel zelf; consequent uitgevoerd in stijlvastheid met zeer fraaie, kunstzinnig gedetailleerde onderdelen, zijn koopwaar heeft gepresenteerd en verkocht aan de Boxtelse bevolking. Dat deze sigarenwinkel al door drie generaties in dezelfde branche wordt gedreven, geeft aan deze uitverkiezing extra voldoening en eerbetoon”, droeg de wethouder voor uit het juryrapport.

Van den Oetelaar vervolgde: ,,Van harte gefeliciteerd, nazaat van twee generaties winkeliers en van sigarenwinkelier Harrie Voets. U die zo goed dit juweeltje in zijn totaliteit bewaard hebt samen met uw voorouders, gedurende al meer dan een halve eeuw, en die naar wij gehoord hebben, inspanningen wilt verrichten om het in zijn oude glorie op te knappen en voor het nageslacht te bewaren.”

Melis bevestigde na afloop inderdaad dat er plannen zijn om de sigarenzaak aan te pakken. ,,De voorgevel zal niet veel veranderen, maar van binnen willen we de zaak inderdaad gaan verbouwen”, zei Melis, mede namens zijn vriendin en eigenaar Elfasi. De jury liet in het rapport ook weten dat de toekenning van de prijs ook een postuum eerbetoon was aan architect Ruts uit Tilburg. ,,Hij is de vormgever van dit mooie artistieke oeuvre. Ruts heeft met veel andere fraaie gebouwen, die in hun totaliteit misschien wel als gemeentelijk monument gewaardeerd moeten worden, bijgedragen aan het gezicht van Boxtel.”

© 2006 - Brabants Centrum

OP DE FOTO: Sigarenmagazijn Voets werd dit jaar door de jury uitgeroepen als winnaar van de Boxtelse monumentenprijs Sluitsteen. De prijs werd dit jaar uitgereikt aan de eigenaar van de mooiste winkelpui.(Foto: Albert Stolwijk).




13 september 2007

Print deze pagina

Terug