POLITIEKE BIJEENKOMST BALANS OVER CENTRUMPLAN

'Boxtel verdient ruimte voor extra winkelaanbod'

© 2006 - Brabants Centrum

OP DE FOTO: Bezoekers genieten op een van de terrassen in het Boxtelse centrum van het lentezonnetje. Tijdens een bijeenkomst van de politieke groepering Balans lieten deskundigen donderdag 22 maart weten dat Boxtel moeite zal moeten doen om het winkelhart voor het publiek aantrekkelijk te houden.

,,Boxtel heeft ruimte voor nog 11.000 vierkante meter extra winkelruimte." Dat liet regiodirecteur Paul Hoen van Bouwfonds MAB uit Eindhoven donderdag 22 maart weten in grand café Rembrandt tijdens een bijeenkomst van de politieke partij Balans over het centrumgebied van Boxtel. Hoen, deskundige op het gebied van vastgoed en winkelbestand, gaf aan dat Boxtel veel meer potentie heeft op economisch gebied.

Hoen zei dat de gemeente Boxtel momenteel verspreid over het dorp 39.000 vierkante meter winkelruimte en 267 verkooppunten herbergt. Gezien de maat van Boxtel en in vergelijking met gemeenten van dezelfde grootte is dat volgens Hoen aan de lage kant. ,,In dit dorp bestaat ruimte voor extra winkelaanbod, maar dan moet hier wel voor gekozen worden", aldus Hoen.

Uit de reacties van de sprekers en de aanwezigen in de zaal bleek dat in Boxtel behoefte bestaat aan zowel appartementen als winkels, wat voor een spanningsveld zou kunnen zorgen. ,,Hoe appartementen en winkels zich tot elkaar verhouden? Ik denk dat de oplossing is om winkels op de begane grond te plaatsen en woningen op de eerste verdieping", zei Hoen.

BESTEMMINGSPLAN
Aan de thema-avond van Balans, die gehouden werd ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van de Boxtelse politieke groepering en plaatsvond met het oog op de vaststelling van het bestemmingsplan Centrum, werd meegewerkt door vier sprekers. Naast Hoen waren dat directeur-bestuurder Rob Dekker van Woonstichting Sint-Joseph, Paul van Moorsel van de Kamer van Koophandel Oost-Brabant en een oud-wethouder van de gemeente Best, Jan van Beerendonk.

Van Moorsel liet donderdag duidelijk blijken dat de gemeente Boxtel er alles aan zal moeten doen om de klanten te binden. ,,De laatste jaren is het aankoopgedrag van de mensen veranderd. De klantentrouw neemt af, de consument is mobieler geworden en geeft zijn geld aan verschillende zaken uit, waaronder aan reizen en vakanties, wat gevolgen heeft voor de detailhandel", aldus Van Moorsel. ,,Men gaat op zoek naar een aanbod dat bij zijn of haar keuze past. Als mensen daarvoor niet in Boxtel terecht kunnen, dan maar elders.

De keuze waar men naar toegaat wordt bepaald door criteria als aanbod, bereikbaarheid, parkeergelegenheid en inrichting van het centrum. Boxtel zal zijn positie moeten bevechten, want de concurrentie neemt toe omdat de regio zich versterkt. Het historische centrum, de cultuurhistorische as in Boxtel, zou goed benut moeten worden en is een uitstekend middel om de klanten vast te houden en nieuwe klanten aan te trekken. Niets doen is in ieder geval geen optie, in dat geval loopt het slecht af met Boxtel. Stilstand is achteruitgang."

BEREIKBAARHEID
Van Moorsel, maar ook andere sprekers en aanwezigen in de zaal benadrukten dat de bereikbaarheid van het centrum goed moet zijn. Verschillende ideeën werden geopperd, waaronder de mogelijkheid om een ondergrondse parkeergarage te bouwen waar gratis geparkeerd kan worden of een parkeergarage onder de Markt of parkeergelegenheid op de plek van de huidige gemeentevijver bij de raadszaal.

Directeur-bestuurder Dekker van Woonstichting Sint-Joseph toonde zich donderdag een voorstander van dit laatste idee en hekelde de uitstraling van de Mgr. Bekkersstraat, die hij als 'foeilelijk' omschreef. Een van de aanwezigen in de zaal liet daarop weten de vijver niet kwijt te willen. ,,De vijver mag niet weg, want daar op de bankjes kun je zo heerlijk zitten en naar de eendjes kijken."

Oud-wethouder Van Beerendonk van de gemeente Best benadrukte tijdens de bijeenkomst het belang van voldoende en goede parkeermogelijkheden. ,,De winkels staan of vallen bij een goed parkeerbeleid", zei Van Beerendonk, die ook aangaf dat veranderingen in het centrum zorgvuldig moeten gebeuren. ,,Het centrum van een gemeente is bepalend voor de wijze waarop je tegen een dorp aankijkt en weerspiegelt de ziel van de plaatselijke gemeenschap en de geschiedenis van de bewoners. Mensen nemen daarom afstand van een geheel vernieuwd centrum, want een levend hart verwordt dan tot een kunsthart. Het platwalsen van het centrum en vervolgens opnieuw beginnen is geen optie. Belangrijk is daarnaast om de winkels zoveel mogelijk centraal bij elkaar te houden."

Directeur-bestuurder Dekker van Sint-Joseph kon zich helemaal vinden in die laatste gedachte. ,,Het valt me op dat je in Boxtel in iedere straat winkels tegenkomt, variërend van een luxe slager tot een bloemist en bakker en andere unieke zaken en boetiekjes. Die zitten daar geïsoleerd in de wijk, wat jammer is omdat je een aantrekkelijker centrum krijgt door winkels te concentreren in het centrum."

Dekker, die aangaf dat de woonstichting in de toekomst meer huurappartementen in het centrum wil, stelde daarnaast dat het belangrijk is om starters en jongeren in het centrum te vestigen. ,,Hoe meer jongeren, hoe levendiger het centrum wordt. Ik zie in Boxtel dat woningen boven winkels onbewoond zijn. Daar moeten we iets aan doen, net als aan de uitstraling van de Markt waar al dat blik zou moeten verdwijnen. Behalve het vrijmaken van het plein zou er meer horeca moeten komen aan de Markt. Met enkele chirurgische ingrepen zou je in het centrum van Boxtel veel sfeer kunnen terugbrengen. Bovendien zou de Dommel beter benut moeten worden, net als villa Het Hof aan de Rechterstraat die nu niet oogt als een visitekaartje, maar wel een beeldbepalend pand is dat opgeknapt zou moeten worden."

FUNSHOPPEN
Vanuit de zaal werd onder meer opgemerkt dat er voldoende appartementen in verschillende segmenten gebouwd moeten worden, er evenwicht moet bestaan tussen de cultuurhistorische as en de economische as en 'funshoppen' in Boxtel niet mogelijk is doordat je als bezoeker struikelt over de fietsenstallingen en reclamezuilen voor en bij de winkels. Een van de bezoekers kwam met het idee om in Boxtel een parkeergelegenheid buiten het centrum te realiseren, vanwaar een pendeldienst de consumenten naar het centrum brengt.

Anderen, waaronder Boxtelse (horeca)ondernemers, zeiden juist dat het parkeren op de Markt moet blijven bestaan omdat Boxtel de zogeheten kortparkeerplaatsen hard nodig heeft. ,,Als je moet parkeren onder de gemeentevijver ben je veel tijd kwijt. Dan kunnen mensen afhaken en ervoor kiezen elders te gaan winkelen. Dat moeten we voorkomen."

© 2006 - Brabants Centrum

OP DE FOTO: Beeld van het (winkel)centrum van Boxtel nabij de Zwaanse Brug. Als Boxtel wil dat het centrum drukbezocht blijft, is het volgens deskundigen onder meer van groot belang dat de bereikbaarheid goed is.




29 maart 2007

Print deze pagina

Terug