GEMEENTEBESTUUR HOUDT VISIES NOG EVEN IN KOELKAST

Breukelsplein - van parkeerterrein
naar bouwlocatie?

© 2006 - Brabants Centrum

OP DE FOTO: Zicht op het Breukelsplein, gezien vanaf de balustrade van de vroegere Sint-Franciscusschool. In het gemeentehuis ligt een stageverslag dat allerlei toekomstvisies op het huidige parkeerterrein in beeld brengt.

In de marge van de verhitte politieke discussie over parkeren in het centrum van Boxtel circuleert een onderzoeksrapport waarin de toekomst van het Breukelsplein in kaart wordt gebracht. Het rapport is een stageverslag, in december afgerond door studente Kim Ammerdorffer, dat twee opvallende visies op het Breukelsplein laat zien. Een van de visies laat zien dat het plein plaats biedt aan zowel een ondergrondse parkeergarage als blitse appartementen.

De status van het stageverslag mag dan 'nul' zijn, om met de woorden van wethouder Wim van Erp te spreken, de visies die in het rapport over het Breukelsplein zijn opgenomen zijn interessant en soms verfrissend. Illustraties laten zien dat het Breukelsplein omgevormd zou kunnen worden tot een aantrekkelijk woon- en verblijfsgebied, waar het bovengronds goed toeven is en het blik van bewoners en centrumbezoekers in de parkeerkelder verdwijnt.

Het meest ingrijpend is de visie waarin het Breukelsplein wordt omgevormd tot een nieuwe woonlocatie. De parkeerfunctie wordt volledig losgelaten en na de sloop van woningen aan de oostzijde van het Breukelsplein en enkele huizen aan de Breukelsestraat zou er plaats zijn voor de bouw van 47 nieuwe woningen: 27 eengezinswoningen en 20 appartementen. De entree aan de Breukelsestraat is vergelijkbaar met de stadswoningen met poort die aan de Prins Hendrikstraat toegang bieden tot Baronije.

Het hart van het Breukelsplein wordt in deze visie gevormd door een openbaar groen gebied met veel bomen. Het Breukelsplein wordt in deze visie geheel autovrij; parkeren kan alleen ondergronds. Alleen bij Fysio-Team blijven tien bovengrondse parkeerplekken. In het rapport wordt aangegeven dat deze verregaande visie ook nadelen heeft, zoals het wegvallen van het Breukelsplein als locatie voor kermissen, circussen en andere openbare evenementen.

NIEUWE LOOPROUTE
Minder verregaand is de visie van Ammerdorffer waarin wordt uitgegaan van de bestaande situatie. Het Breukelsplein behoudt in die visie de status van parkeerterrein, maar kan een stuk aantrekkelijker gemaakt worden. Twee ontwerpen laten zien dat de parkeerplekken opnieuw gerangschikt zouden kunnen worden, zodat een prettiger verblijfsgebied ontstaat, compleet met voetpaden, bloembakken, zitjes én een nieuwe doorgang naar de Prins Bernhardstraat.

Het stageverslag laat zien dat het aanleggen van een voetpad tussen het Breukelsplein en de Prins Bernhardstraat bij zou kunnen dragen aan een kortere looproute voor winkelend publiek. De looproute is geprojecteerd tussen het kantoor van Brabants Centrum (huisnummer 5) en de woning naast het redactielokaal op nummer 7.

Om het Breukelsplein aantrekkelijker en beter vindbaar te maken, zou het eenrichtingsverkeer in de Prins Bernhardstraat omgedraaid kunnen worden. In het verslag wordt zelfs geopperd om de doorgaande route over het plein te leiden, zodat de Prins Bernhardstraat tussen Breukelsplein en Stationsstraat verkeersluw wordt en aan het winkelgebied gekoppeld kan worden.

Uitbreiding van de parkeercapaciteit is mogelijk door de woningen aan de oostzijde van het Breukelsplein te slopen. Er is dan plaats voor 170 auto's; nu kunnen op het plein 138 auto's geparkeerd worden. Bovendien biedt deze optie meer plaats aan kermisattracties; circussen kunnen meer voorzieningen realiseren. Het circus Althoff kon onlangs niet alle tenten opzetten vanwege de beperkte ruimte op het Breukelsplein.

GEEN STATUS
Wethouder Van Erp benadrukt dat het stageverslag van Ammerdorffer momenteel geen enkele officiële status heeft. Het rapport is in opdracht van een van de gemeentelijke afdelingen opgesteld en toont in Van Erps ogen vooral de onbevangen blik van een ambitieuze studente die sprankelende ideeën loslaat op een plek in hartje Boxtel. ,,Het verslag is nooit door B. en W. besproken en is, met alle respect voor de studente, even terzijde gelegd en in de kast beland."

Maar de wethouder geeft aan dat het werk van Ammerdorffer niet voor niets is geweest. ,,Het zou wel eens kunnen dat de studie in de toekomst meer waarde krijgt. Zowel binnen het college van B. en W. als in de gemeenteraad zijn geluiden te horen over de realisering van meerdere parkeervoorzieningen in het centrum. In plaats van een grote parkeergarage wordt gedoeld op de bouw van twee kleine voorzieningen, en dan zou het Breukelsplein best eens in beeld kunnen komen."

Van Erp vult aan dat de bouw van twee parkeergarages mogelijk voordelen zou kunnen hebben voor de verkeersbewegingen in het centrum. De verkeersstromen worden namelijk in tweeën gehakt waardoor het op beide plaatsen minder druk wordt. Toch is het Breukelsplein niet meegenomen in de quick scan die momenteel wordt gehouden. Die studie moet binnen enkele weken duidelijk maken waar Boxtel een parkeergarage zou kunnen bouwen. Het college bestudeert vijf locaties: Mgr. Bekkersstraat (onder de vijver), Brederodeweg (onder de noord/zuid-as), Clarissenstraat (Nivo-terrein), Fellenoord (C1000 en TNT Post) en Koppel (processiepark). De plek naast de raadzaal en achter het gemeentehuis lijkt op voorhand de meest geschikte locatie.

In de nabije toekomst zal de discussie over de toekomst van het Breukelsplein beslist losbarsten, zo verwacht de wethouder. Momenteel kan op het plein nog altijd gratis geparkeerd worden; het gedeeltelijk betaald parkeren werd enkele jaren geleden opgeheven. In 2007 of 2008 wil het gemeentebestuur in elk geval bekijken of het plein anders ingericht kan worden en welke maatregelen nodig zijn om de bestrating te verbeteren. ,,Wonen en parkeren is een interessante visie, maar we moeten ons er van bewust zijn dat het Breukelsplein niet zomaar opgeofferd mag worden als parkeerterrein. Veel ouders van de Angelaschool parkeren hier hun auto, net als winkelend publiek. En wat te denken van de bezoekers van Tiga en het Ursulacomplex. Zomaar afsluiten en volbouwen is niet aan de orde."




8 februari 2007

Print deze pagina

Terug