BLOMMEIJ GROENPROJECTEN UIT LENNISHEUVEL

Boxtelse nominatie voor
Tuin van het Jaar 2003

Blommeij Groenprojecten uit Lennisheuvel is in de categorie tuinen groter dan 400 vierkante meter samen met bedrijven uit Vught en Geldrop genomineerd voor de hovenierscompetitie 'De Tuin van het Jaar 2003'. De andere genomineerde bedrijven dingen mee naar de eerste prijs in de categorieën tot 100 vierkante meter en 100-400 vierkante meter.

De tuinwedstrijd wordt georganiseerd door het Hoveniers Informatiecentrum (HIC). Een vakkundige jury, de Vaste Keuringscommissie (VKC), keurde de tuinen en koos hieruit de best aangelegde tuinen van Nederland. Op 24 september wordt in Zeist bekendgemaakt welk bedrijf een jaar lang de titel De Tuin van het Jaar mag dragen.

,,Er zijn hier twee delegaties geweest om de tuin te keuren", liet eigenaar Teun van der Meijden van Blommeij Groenprojecten deze week weten bij de genomineerde tuin van René en Vivianne van Geel aan het Essche Heike. ,,Naast de vakjury die uit acht tot elf personen bestond, is hier ook een speciaal samengestelde jury van pers tuinjournalisten geweest. Die keken op een andere manier naar de tuinen, niet zozeer vaktechnisch maar meer gericht op ontwerp en uitstraling. Ook door die jury zijn we genomineerd. Daar zijn we natuurlijk heel trots op, want de keuring is heel streng; elk detail wordt onder de loep genomen. Nee, het keuringsrapport heb ik niet gezien. Dat gebeurt pas bij de uitreiking van de prijzen."

UITVOERDER
Blommeij Groenprojecten is de uitvoerder van het tuinproject bij de familie Van Geel, het project werd ontworpen door de freelance tuinontwerper Etienne Minnaard. Hij is een partner waar Blommeij Groenprojecten al enige tijd veel en succesvol mee samenwerkt. Van der Meijden roemt de samenwerking met Minnaard en de familie Van Geel.

,,Het is de wisselwerking tussen de drie betrokken partijen geweest die tot het uiteindelijke resultaat geleid heeft. We hebben ons opgegeven voor de prijs omdat Etienne en ik trots waren op deze tuin vanwege het vele denkwerk en de precisie die er bij het project kwamen kijken. We wilden daarom wel eens kijken hoe deskundigen hierover dachten en ons meten met andere bedrijven."

Alle hoveniers- en groenvoorzieningsbedrijven in Nederland kunnen zich jaarlijks opgeven voor de landelijke tuincompetitie. Alle inzendingen worden door de vakjury gekeurd aan de hand van foto's, plattegronden en beschrijvingen. Na deze voorselectie keurde de vakjury de geselecteerde tuinen op locatie. In deze ronde werden de tuinen gekeurd aan de hand van diverse criteria zoals ontwerp, dode materialen en beplanting. Ook hield men rekening met de wensen en eisen van de tuinbezitters.

De wensen en eisen die de familie Van Geel ten aanzien van hun tuin had, waren legio. Zo wilde men dat hun woning en tuin een geheel gingen vormen. Omdat de inrichting van de woning strak en modern is, wenste men dat ook de tuin strakke vormen kreeg. Foto's van voor de metamorfose van de tuin laten een groot egaal grasveld met donkere vlekken zien dat aangekleed is met niet veel meer dan wat beukenhagen en een schuur.

Door het grote hoogteverschil was er geen sprake van verbondenheid tussen tuin en woning. Bovendien vond de familie Van Geel dat de toegang tot de kelder te dominant aanwezig was. Van der Meijden: ,,Het grote probleem vormde de hoge waterstand en de te natte bodem voor het gazon. Daarbij was het niet mogelijk om snel bij de tuin te komen, om daar te komen moesten de bewoners een grote omweg maken. "

VOCHTPROBLEEM
De familie Van Geel wilde onder meer dat het vochtprobleem waardoor het gazon slecht groeide werd opgelost, een strak gazon zou ontstaan met rustige beplanting en bestaande bomen gehandhaafd werden. Ook wenste men dat een zitgelegenheid in de tuin gecreëerd werd en wilde men een mooi uitzicht hebben op het aan de tuin grenzende weiland nabij het spoor; de tuin en het weiland moesten bovendien op een natuurlijke wijze op elkaar aansluiten.

Van der Meijden: ,,De beste omschrijving van deze tuin is van cultuur naar natuur. De grootse knelpunten, de natte bodem en de grote fysieke afstand tussen de woning en tuin, vormen de basis voor het ontwerp. We hebben geprobeerd de natte bodem te benutten als sterk punt." Hoe dat gedaan is, blijkt uit een samenvatting van de beginsituatie die in de plannen van ontwerper Minnaard voorkomt. ,,Door niet de hele tuin op te hogen, maar juist op een plek te verlagen ontstaan er lage zeer natte delen maar ook drogere hogere delen. Met name dicht bij de woning is het de bedoeling om de tuin op te hogen om de woning en tuin met elkaar te verbinden."

Op sommige gedeelten is de tuin volgens Van der Meijden tot zeventig procent omhoog getrokken om de gewenste verbinding tot stand te brengen. Nieuwe keermuren werden aangebracht om de ophoging op te vangen terwijl het niveau voor de kelder is verhoogd met zestig centimeter.

Van der Meijden: ,,Er is duidelijk sprake van een overgang van cultuur naar natuur. De tuin begint met strak vormgegeven elementen en eindigt met een wat lossere en vrijere opzet van de tuin, waarbij wilde bloemen de natuurlijk overgang vormen tussen de tuin en het aangrenzende weiland. De tuin is verder zo opgebouwd dat het water naar het moerassige gedeelte geleid wordt. Via een overstort wordt het water via de spoorsloot afgevoerd. De stijl van de planten bij het moerassige gedeelte is aangepast aan de ondergrond. Je ziet daar onder meer wilgen en moerasplanten. Opvallend zijn de blokken met wilgenpalen bij het moerassige gedeelte. Die wilgen komen uit de Biesbosch en zijn hier met een vrachtwagen naartoe vervoerd."

TERRAS
De tuin is uitgebreid met een terras van tegels, een watergoot en een waterpartij waarin net onder de waterspiegel zogenaamde zwevende tegels te zien zijn. ,,Dat was een idee van mevrouw Van Geel, die ook met het idee kwam voor de watergoot", aldus Van der Meijden. Behalve de reeds genoemde elementen bestaat de tuin onder meer uit vaste planten, trapelementen, een graszodenwand, heesters, ruiggras met bloemen, blokhaagbeuken, fruitbomen, zuilbomen en strakke gesloten hagen. Tussen de waterpartij in het middelste gedeelte en de moerasbeplanting zijn ook zwevende tegels aangelegd. Het verschil met de egale grasvlakte van voor de aanpak en de huidige aanblik van de tuin is groot. Er is sprake van symmetrie en een fraaie doorkijk naar het aangrenzende weiland. ,,Dit is een van de mooiste projecten die ik ooit heb uitgevoerd", aldus Van der Meijden.

,,Het proces van ontwerp tot en met nazorg heeft in totaal anderhalf jaar gekost en is in fasen uitgevoerd. Drie keer per jaar komen we terug om het grootste snoeiwerk te doen en de tuin naar het gewenste eindbeeld te leiden. Dat we nu genomineerd zijn is fantastisch. Of we de prijs winnen of niet maakt niet zoveel uit, het feit dat we genomineerd zijn is al prachtig."




28 augustus 2003

Print deze pagina

Terug