GEBR. VAN DER MADE VOF VIERT 50-JARIG BESTAAN

Drie directeuren met een vuile broek

,,Een bedrijf met drie directeuren en allemaal dragen ze een vuile broek." Leo van der Made lacht als hij het jubilerende loon-, grondverzet- en transportbedrijf Gebroeders Van der Made VOF typeert. Toch vult hij snel aan dat hij niet compleet is in zijn omschrijving van het bedrijf dat hij met zijn broer Jan en schoonzoon Theo Lavrijssen runt. ,,Onze vrouwen werken net zo hard mee, en dat geldt ook voor de vijf personeelsleden die we in vaste dienst hebben", zegt Leo.

Vijftig jaar geleden startte de vader van Leo en Jan, Piet van der Made naast zijn boerderij een loonbedrijfje. Zondag 30 maart wordt het gouden jubileum gevierd met een open dag aan de Schijndelsedijk 15. Tussen 11.00 en 17.00 uur is het publiek welkom het opgepoetste materieel te bewonderen.

Het had weinig gescheeld of Leo (61) zou nu in Canada hebben gewoond. Vader Piet, oorspronkelijk afkomstig uit het West-Brabantse Wagenberg, wilde in het begin van de jaren vijftig met zijn vrouw Joh. ('Sjo') Laureijsen en twaalf kinderen emigreren.

,,Pater Verhagen had alles al geregeld voor een overtocht naar Ontario, maar op het laatste moment ging de reis niet door en bleven we in Nederland. Mijn vader zette het boerenbedrijf aan de Schijndelsedijk voort en kocht een tractor, een David Brown van 25 pk en een eenscharige ploeg waarmee hij zich verhuurde aan andere agrariërs. Zo is het loonbedrijf in 1953 begonnen", herinnert Leo zich. Het eerste karwei was het omploegen van een perceel van Tinus van der Pasch in Onrooi. ,,Die akker is nu bedekt met asfalt van de rijksweg A2", aldus Leo.

GROTE HANDEN
Leo kwam in 1959 op 17-jarige leeftijd in de zaak en enkele jaren gevolgd door zijn broer Jan (54). Ook hun oudere broer Cor heeft in die beginjaren enige tijd meegewerkt. Toen vader Piet in 1963 uit het bedrijf stapte werd de boerderij van de hand gedaan; geen van de kinderen wilde gaan boeren. Het loonbedrijf kreeg er steeds meer klussen bij en raakte ook betrokken bij grondverzet en containervervoer. Enkele jaren geleden kwam Leo's schoonzoon Theo (39) in de zaak die zich hoofdzakelijk met de administratieve kant van het bedrijf bezighoudt. ,,Theo is de man van de computer; daar zijn mijn grote vingers niet voor geschikt", grinnikt Leo terwijl hij zijn grove, zwarte knuisten laat zien.

Het bedrijf is voornamelijk actief in deze regio. ,,Zaaien, maaien, oogsten, het dorsen van maïs en graan en het transport daarvan naar verwerkingsbedrijven als Cehave en particuliere molenaars; het zijn allemaal taken die we in opdracht uitvoeren", weet Leo. Niet alleen voor akkerbedrijven is Gebroeders Van der Made VOF actief. ,,We rijden ook drijfmest uit voor varkensboeren, maar dat wordt wel minder door de reconstructie in de intensieve veeteelt. Jarenlang kampten de boeren met een mestoverschot, maar dit jaar is de mest in twee weken tijd op en verwacht ik dat er een tekort zal ontstaan."

Een bijzondere klus die het bedrijf momenteel onder handen heeft, is het herstel van recreatieplas De Langspier. Leo heeft er een dubbel gevoel bij: ,,Enerzijds is het leuk werk wat niet alle dagen voorkomt. We hebben er veel materieel voor ingehuurd. Anderzijds is het jammer dat we dit moeten doen; de rotzooi had er nooit gestort mogen worden."

GEEN UITBREIDING
Voorlopig denkt Leo nog niet aan stoppen. ,,Ik ga nog 25 jaar door", lacht hij quasi-serieus. Nee, hij beleeft nog volop plezier aan zijn werk. Tijd voor hobby's heeft hij dan ook nauwelijks. ,,Daar moet je gewoon tijd voor nemen. Ik ben in de paardensport actief en als voorzitter van de regionale studieclub van loonwerkers organiseer ik elk jaar een buitenlandse reis."

Voor het familiebedrijf bezoekt hij belangrijke vergaderingen en beurzen om zo op de hoogte te blijven van de nieuwste technische ontwikkelingen en ook zorgt Leo ervoor dat hij weet wat er politiek allemaal speelt.

De locatie aan de Schijndelsedijk blijft voor Gebroeders Van der Made VOF een prima uitvalsbasis, ook al laat het bestemmingsplan uitbreidingen niet verder toe. Na lang bakkeleien met de gemeente Sint-Michielsgestel is vorig jaar toestemming gekregen om naast het huis van Jan een nieuw, dubbel woonhuis te realiseren waarin zowel Leo als Theo met hun gezin het goed naar hun zin hebben. ,,Meer bouwen wordt moeilijk. Je moet je afvragen of het nodig is om alsmaar te groeien. Op een gegeven moment moet je tevreden kunnen zijn. Als we door kunnen blijven gaan zoals we het nu doen, is het prima."




27 maart 2003

Terug