SINTERKLAAS BEZIG MET LAATSTE RIT OVER DE DAKEN

In de ban van pakjesavond

5 December: traditioneel wordt heden, donderdagavond in veel gezinnen Sinterklaas gevierd. De goedheiligman zelf is met zijn zwarte Pieten bezig aan zijn laatste rondtocht over de daken en zal bij menigeen aan de deur kloppen. Morgen, als Sint-Nicolaas zijn verjaardag viert, is hij al weer op terugreis naar Spanje. Brabants Centrum trof de Sint gisteravond tijdens een van zijn huisvisites en vroeg hoe hij zijn bezoek aan Nederland dit jaar heeft beleefd.

Waar vroeger de zak van Sinterklaas en de roe van zwarte Piet door ouders nog wel eens werden aangegrepen om hun kinderen opvoedkundig te corrigeren, is dat tegenwoordig nauwelijks nog het geval. De Sint is daar blij mee, maar ervaart dat er altijd nog kleintjes zijn die schrikken als hij ergens binnenkomt. ,,Vreemd eigenlijk. Zelf boezem ik blijkbaar meer angst in dan zwarte Piet. Dat komt waarschijnlijk omdat mijn Pieten zich meer laten zien in het straatbeeld en wat makkelijk naar de kinderen toelopen. Door mijn hoge leeftijd lukt me dat natuurlijk niet zo gemakkelijk en daardoor ontstaat wellicht wat afstandelijkheid. Toch is dat nergens voor nodig; iedereen weet immers dat ik te boek sta als dé kindervriend."

Met name kinderen van rond de drie jaar zijn nog wel eens bang, merkt Sinterklaas. ,,Ik laat zulke kinderen in eerste instantie ongemoeid om ze op de achtergrond even te laten wennen aan het hoge bezoek. Je moet een kind niet dwingen; als er eenmaal cadeautjes uitgedeeld worden, komen de kleintjes vanzelf naar me toe", vertelt de Spaanse bisschop met een bedaarde lach.

KERSTMAN
De Sint is net als altijd weer onder de indruk van de ontvangst die hem in alle dorpen en steden is bereid. ,,En gelukkig is mijn goede vriend de kerstman nog niet te zien geweest. Slechts een enkele keer heeft hij zijn neus om de hoek gestoken. Dat was niet volgens de afspraak die we samen gemaakt hebben, maar gelukkig hebben velen het voor mij opgenomen. Zeker Kim en Guang Nguyen verdienen een compliment. Ik las veertien dagen geleden in Brabants Centrum zelfs een ingezonden brief van deze twee Boxtelse kinderen. Heel knap!", zegt de Sint, die ook waardering heeft voor Sjaan van de Langenberg. Zij klom een week later in de pen om haar verontwaardiging uit te spreken over het feit dat de kerstman al op 16 november in de Boxtelse winkelstraten was te zien.
NIEUW MOBIELTJE
Om de vele bezoekjes af te kunnen leggen, maakte de Sint de afgelopen dagen in deze regio gebruik van een privé-chauffeur. René de Water (46) spande zich een keer of tien in om de goedheiligman te kunnen laten opdraven. Dat is wat minder dan in de voorgaande jaren; toen werd ik zo'n vijftien keer opgebeld. ,,Ik heb echter een nieuw mobiel telefoonnummer dat bij de Sint nog niet zo goed bekend is", geeft De Water als vermoedelijke reden voor het feit dat hij wat minder is gevraagd. ,,Ik doe dit nu een jaar of vier en ben destijds begonnen als invaller. Het was echter heel leuk en zodoende ben ik het blijven doen." Vandaag was hij nog viermaal voor de Sint in touw.
ZAKKEN VÓL
De bezoekjes die De Water met Sinterklaas aflegde duurden 25 minuten. De Boxtelaar heeft daarbij niet gemerkt dat er minder cadeautjes werden uitgedeeld. ,,Precies weet ik het natuurlijk niet. De Sint reikt altijd één geschenkje zelf uit, maar dat mogen de kinderen pas uitpakken na zijn vertrek. Op sommige adressen zie je dan dat er nog zakken vól met presentjes achterblijven, elders is het wat minder. Opvallend is wel dat de Sint bij mensen met een wat minder gevulde beurs, meestal de meeste cadeautjes krijgen", weet de Boxtelaar.




5 december 2002

Terug