PLAN ONDERDEEL VAN MILIEUSTUDIE

Boxtel vestigt alle hoop op
derde aansluiting A2

De gemeente Boxtel hecht steeds meer belang aan de komst van een derde aansluiting op de rijksweg A2. Deze week werd bekend dat Boxtel mee gaat doen aan een zogeheten milieueffectenrapportage (MER), die de gevolgen van de verbreding van de rijksweg en de aanleg van de derde aansluiting in beeld moet brengen. De MER moet duidelijkheid scheppen in de totale Boxtelse verkeerssituatie.

Kort voor de zomervakantie verraste Rijkswaterstaat een ambtelijke delegatie van de gemeente Boxtel door te stellen dat een derde aansluiting op de A2 niet langer onbespreekbaar is. Inmiddels krijgen de plannen steeds meer vorm en maakt de derde aansluiting onderdeel uit van de MER. ,,We moeten meeliften op een rijdende trein om niet achterop te geraken", stelde wethouder Wim van Erp deze week.

Om mee te doen aan de MER moet Boxtel een groot aantal gegevens verzamelen. Van Erp verwacht dat de gemeente met cijfers kan aantonen dat een derde aansluiting noodzakelijk is. Cijfers in een provinciaal rapport over de verkeerssituatie tussen Boxtel, Schijndel en Veghel geven aan dat Boxtel de komende jaren heel wat te wachten staat. Zo groeit het aantal motorvoertuigen dat per etmaal gebruik maakt van de Keulsebaan in 2010 naar ruim 21.000. Dat is ten opzichte van 1998 een toename van 74 procent.

Op de Bosscheweg en de Eindhovenseweg is sprake van een toename van respectievelijk 29 en 27 procent. Hier zien de bewoners in 2010 tussen de 13.000 en 17.000 motorvoertuigen per etmaal passeren. Op de Schijndelseweg rijden in 2010 naar verwachting 10.000 voertuigen per etmaal, een stijging van 39 procent ten opzichte van 1998. Het provinciale rapport concludeert dat de intensiteit op de provinciale wegen 'fors' zal stijgen.

Een deel van de groeiende verkeersstroom zou veroorzaakt worden door verkeer uit oostelijke richting. Volgens wethouder Van Erp bestaan binnen de provincie ideeën om de oost-westverbinding tussen Boxtel en Veghel te verbeteren. Het plan voorziet in omleidingen bij Wijbosch, Eerde en Schijndel. ,,Het zou betekenen dat verkeer ongestoord Boxtel kan binnenvallen. Daar zijn we dus niet zo gelukkig mee. Als we niets doen, bestaat het gevaar dat Boxtel dichtslibt en de noord/zuid-as onze gemeenschap in tweeën deelt", aldus Van Erp.

PARALLELWEGEN
De belangrijkste optie om de groeiende verkeersstroom het hoofd te bieden is in de ogen van het gemeentebestuur de derde aansluiting. Door deze aansluiting uit te voeren zoals in Best is gebeurd, hoeft relatief weinig grond opgeofferd te worden. Het karwei zou tegelijk met de verbreding van de A2 uitgevoerd kunnen worden. Want dat de rijksweg in de toekomst tweemaal drie rijstroken krijgt, staat voor Van Erp vast. ,,Als Rijkswaterstaat honderden miljoenen investeert in de rondwegen van 's-Hertogenbosch en Eindhoven en daar drie rijstroken neerlegt, is het niet logisch om het tussenliggende deel niet aan te pakken."

Naast een derde aansluiting bestaan er nog twee varianten, die nadrukkelijk genoemd worden in de provinciale studie. Het betreft de aanleg van een parallelweg langs de oost- of westzijde van de A2 tussen de Schijndelsedijk en afslag 26 bij Liempde. De wethouder vreest dat beide opties verzet zullen oproepen. Van Erp: ,,Een oostelijke parallelweg kan leiden tot aantasting van de natuur, een parallelweg aan de westzijde zal de mensen in Boxtel-Oost doen steigeren omdat ze een drukke weg in hun achtertuin krijgen."

De wethouder hecht daarom veel waarde aan de derde aansluiting. Omdat Boxtel zo ingesloten ligt tussen de A2, de spoorlijn, de Keulsebaan en een aantal natuurgebieden, zou een derde aansluiting lucht kunnen geven. Niet alleen kan regionaal verkeer uit oostelijke richting bij Peters Hoek de snelweg op, ook de bewoners van Boxtel-Oost en het nog te ontwikkelen plan In Goede Aarde kunnen vlot de dorpskom verlaten.

SPARRENRIJK
Wethouder Van Erp benadrukt dat Boxtel in de MER alle verkeersaspecten mee wil nemen. Dat betekent dat ook de sanering van de spoorwegovergangen onderwerp van studie wordt. Ook een noordelijke ontsluitingsweg zou deel uit kunnen maken van de studie, maar Van Erp zegt op voorhand dat de coalitie weinig voelt voor zo'n verbinding. ,,We willen Sparrenrijk onaangeroerd laten."

Om mee te doen aan de MER moet Boxtel op korte termijn een groot aantal gegevens op tafel leggen. Daarvoor wordt een bureau in de arm genomen. De politiek krijgt komende maand een voorstel op tafel. Ook wil de gemeente een milieukaart ontwikkelen, die een beeld moet geven van de milieubelasting die verkeersstromen thans veroorzaken. Van Erp: ,,We willen helder in beeld krijgen hoe de derde aansluiting Boxtel kan ontlasten."

Aanleg van een derde aansluiting zou de druk op de overvolle noord/zuid-as kunnen verminderen. Wellicht kan ook het aantal ongevallen op deze doorgaande route worden teruggebracht. In de periode 1996-2000 vonden op de noord/zuid-as 180 ongevallen plaats, waarvan 61 met letsel.




29 augustus 2002

Terug