RAADSLID DOET STAPJE TERUG

Sjef Dankers: 'Nog niet uit beeld'

Het Boxtelse raadslid Sjef Dankers (PvdA/GroenLinks) heeft een stapje terug gedaan op de kandidatenlijst waarmee zijn partij in maart aan de gemeenteraadsverkiezingen deelneemt. Hij wil een nieuwe generatie politici een kans geven zich te ontplooien. ,,Om de continuïteit van de partij te waarborgen."

Het 'stapje terug' (Dankers staat op de vijfde plaats van de verkiezingslijst) betekent niet dat hij er zonder meer vanuit gaat dat hij níet in de gemeenteraad zal komen na 6 maart 2002. ,,De kans is natuurlijk een stuk kleiner geworden. Ik moet toegeven dat voor mij een terugkeer in de raad niet per se hóeft. Voor de partij is het belangrijk dat er ook nieuw bloed doorstroomt. Dat geldt in mijn ogen overigens voor de gehele gemeenteraad", stelt de 57-jarige Boxtelaar.

AARDVERSCHUIVING
Als PvdA/GroenLinks haar ambities waarmaakt en de drie zetels die men nu in de raad bezet, kan uitbreiden naar vier, kan Dankers ook in de komende bestuursperiode achter de raadstafel plaatsnemen. Voorwaarde is dan wel dat de partij deel uitmaakt van het college. Lijsttrekker Anton van Aert krijgt dan een wethouderszetel en de overige kandidaten schuiven een plaatsje door. ,,Maar het kan ook zijn dat er een politieke aardverschuiving plaatsvindt door de verkiezingsuitslag. Dat is in Boxtel niet ondenkbaar. Kijk maar naar Boxtels Belang en de SP; beide partijen zijn in het verleden in korte tijd naar vijf zetels opgeklommen, maar vielen vervolgens ook weer fors terug. Wat dat betreft is niets onmogelijk."

Een derde mogelijkheid dat Dankers alsnog in de raad terugkeert doet zich voor als hij tijdens de verkiezingen veel voorkeurstemmen verzamelt. ,,Als mensen willen dat ik moet blijven, zullen ze dat door hun stemgedrag kenbaar moeten maken. Eerlijk gezegd denk ik niet dat zoiets snel zal gebeuren. Met name bij lokale partijen zie je dat mensen lager op de lijst nogal wat stemmen vergaren. Bij de landelijke partijen is dat veel minder."

EGO
Dankers, in het dagelijks leven geschiedenisleraar aan een havo/atheneum in Oosterhout, is momenteel aan zijn derde raadsperiode bezig. In 1978 maakte hij zijn debuut onder burgemeester Paul Pesch en bemande hij samen met Hans van Brummen de raadsfractie van de PvdA. Louis Kallen was destijds wethouder, maar die stapte voortijdig op. De partij kreeg met de verkiezingen de rekening gepresenteerd en zakte terug naar twee zetels, waardoor Dankers buiten de boot viel. In 1989 maakte hij tussentijds zijn rentree, nadat Van Brummen elders een wethoudersfunctie aanvaardde.

Na de verkiezingen in 1990 bleef de inmiddels tot fractievoorzitter opgeklommen Dankers in de raad. Hij herinnert zich die tijd als een periode die niet makkelijk was. ,,Harrie Lagarde was namens onze partij wethouder Welzijn en Sociale Zaken en had de moeilijke taak een groot aantal bezuinigingen door te voeren. Dat was nodig vanwege de belabberde financiële situatie waarin Boxtel door de recessie was terechtgekomen. We hebben heel wat berekeningen gemaakt om te proberen de pijn zoveel mogelijk te verzachten. Toch vielen links en rechts flinke klappen", weet Dankers.

Sinds hij in 1998 opnieuw in de gemeenteraad zitting heeft, constateert de sociaal-democraat een opmerkelijke verandering in de handelwijze van raads- en collegeleden. ,,Vroeger ging het er veel feller aan toe in de raadsvergaderingen; er werd veel meer op de persoon gespeeld. Er zaten destijds ook nogal wat mensen die een behoorlijk ego hadden. Tegenwoordig is dat gelukkig anders; er wordt zakelijker vergaderd."

STROPERIG
Op de vraag of de wat gezapige sfeer in de Boxtelse politieke arena het vergaderen nog wel leuk maakt, reageert Dankers lachend. ,,Voor de pers natuurlijk niet; voor het verslag dat de journalisten moeten schrijven is het leuker dat de spetters ervan af vliegen. Maar voor de burgers is het beter zo. Gezapigheid hoeft niet per definitie negatief te zijn; het is ook een teken dat we een stabiele democratie hebben waarin op constructieve wijze besluiten genomen kunnen worden. Als er geruzied wordt moet je je energie steken in het oplossen van onderlinge problemen; nu kunnen we onze volledige aandacht richten op de zaak."

Dit betekent volgens Dankers overigens niet dat hij vindt het in de Boxtelse raad optimaal verloopt. ,,De besluitvorming vind ik nogal stroperig. Kijk maar eens naar Tongersche Heide, het jongerencentrum en het theater. Ellenlange discussies werden gevoerd, terwijl besluiten uitblijven. Dat doet het imago van de politiek bij de bevolking geen goed. Daar moet verandering in komen."




29 november 2001

Terug